Tasarım
Figürler


Öykü dizimde, bulunması öngörülen figürler:


Kesintisiz tüm bölümlerde perde alan figürler

Gizem Gözsel

Yaşı, 20'lerin ortalarındadır. Ardı-ardına, kimyâ ve biyoloji eğitimlerini tamamladı. Varlıklı anne-babanın kızıdır. Bundan ötürü, hızlı bir biçimde, para kazanmak yerine; eğitimini sürekli pekinleştirmeyi yeğledi. Bir gün, kalabalık şehirleri sorgulamaya başlar. Biyoloji tahsilini de bitirdikten sonra; babası, ona, Alazköy'de bir ay sürecek bir tâtil armağan eder. Alazköy'e ayak basmasıyla; yaşam akışı, tümüyle değişir. Çünkü Gizem, Tankut'la tanışır; onun da tenıklığında, gizemli bir özelliğini keşfeder. Zâten ilk günlerde, Alazköy'e yerleşmesi belli olmuştur. Ayrıca Aysun Ağtunç ile tanışır; ve iki kafadarın arasında, kopmaz bir bağ oluşur.


Tan Tankut

50. yaşını, kısa bir süre önce kutlamıştı. Sınırları bilinmeyen bir mâlî zenginliği vardır. Son derece açıkgönüllü ve ağırbaşlıdır. Gösterişi ve abartıyı, hiç sevmez. İş günlerini, yazıhânesindeki piyanoda, bir parça çalıp, şarkı söylemekle başlar. Hem ciddî, hem de şaklaban ve delidolu bir kişiliktir. Ne zamân, bir şakayla, çevresini gülücüklere boğacağı, önceden bilinemez. Sözkonusu 'aşk' olunca, son derece erkildir. Dönemler içinde, Gizem'in serüvenlerinin organizatörlüğüne bürünür.


Aysun Ağtunç

50'sine merdiven dayamış, dinç ve güzel bir işkadınıdır. Ömrünün geri kalanını, hem az stresli, hem de doğayla iç-içe yaşamaya karar verir. Öncelikli olarak, bu nedenle, Alazköy'e gider; ve yolları, Tan Tankut'la kesişir. Aysun, Tankut'un şefkât dünyâsına, aslâ tanıklık etmeyecektir; o, Tankut'un salt sert yanını bilecektir. Tankut'un yazıhânedeki gizli piyano odasının varlığını, hiç bir zamân bilmeyecektir. Alazköy'e varışının ertesi sabâhı, yeni yoldaşı Gizem ile tanışır.


Ulaş Uzer

Ulaş da 30'una yaklaşmıştır. Avukattır. Son olarak, büyük bir hukûk bürosunda çalışmıştı. Ama büyük kentlerin gergin yaşam tarzı, onu da bunaltmıştır. Artık sükûnet istiyordu. O da, Alazköy'e doğru yolalır. O da, Gizem, Aysun ve Tankut'la tanışır; dünyâsı, tümüyle değişir; Gizem sâyesinde, kendisinde, yeni bir kişilk yapısı keşfeder.


Sıklıkla perde alan figürler

Tanıl Tuğbay

40'lı yaşlara merdiven sarkıttı. Tan Tankut'un kişisel asistanıdır. Aynı ânda şoför, postacsıı, bahçıvanı ve tek korumasıdır. Her tür kılığa girer. Bukalemun gibidir. Kimi kez de, Gizem Gözsel'e yardım edecektir. Muâzzam bir hâfiyedir; ama, Aysun ve Ulaş gibi, o da, Gizem Gözsel'in "özel yetenekleri"ni, hiç bir zamân bilmeyecek.


Işıl Idır

30'lu yaşların ikinci yarısındadır. Tan Tankut'un sekreteri ve giz saklayıcısıdır. Tankut üzerine bilmediği, pek bir giz yoktur. O da, Tankut gibi; yüzünden, gülücükler eksik olmayan, ama gereğinde ciddî, aynı ânda biraz da şaklaban bir kişidir.


Bigün Boğa ve Sevil Sekmen

50'li yaşlardaki Bigün Boğa -aslında diplomalı sosyolog- ve 20'li yaşların ortalarındaki Sevil Sekmen, -aslında diplomalı biyolog- Tankut'un ev işleriyle ilgilenirler. Onlar da, Tanıl Tuğbay gibi, "evin reisi"ne, gönülden bağlıdırlar. Üç kişiden oluşan "ev halkı", üst kattaki "müştemilât"ta yaşarlar; orada, her birinin küçük birer dâiresi vardır.


Deniz Düşel

40'ında bir kadındır; ve Alazköy Belediye Başkanı'dır. Tan Tankut'un da desteği ile, Alazköy'ü, en üst refâh düzeyine getirmiştir. Siyâsî râkipleri bile, onu sever. İyi gönüllü ve içtenliklidir. Eğitimini aldığı mesleğinde, doktorasını bile yapmıştır. Ama insan sevgisine yenik düşmüş ve siyâsete girmiştir. Bilhassâ güzelliği ile, dikkatleri üzerine çeker; bir gülümseyişiyle, güneşler doğar.


Hun

Tan Tankut'un çihuahua türü köpeği. Genelde, evde, ev halkının koruması altındadır. Ama ara-sıra yazıhâneye de getirilir. Tankut'un sâdık bir yoldaşıdır. Çok sevimli ve eğlendiricidir.


Belirli aralıklarla perde alanlar

Duygu Dağbayır: Kıran Kafe'de; yöneticisi, şef barmen ve garsonlardan biridir. Kıran Kafe'nin başarısı, onun emeklerinden kaynaklanır.


Uğur Uğursoy: İşyeri, Dereboyu Mahallesi'nin ve Alazköy kentinin en güney uçundaki Sanâyi Yerleşkesi'ndedir. Bahçe bakım ve peyzaj onarım alanlarında, uzman bir şirketin sâhibidir. Ayrıca Tankut'a, kimi "özel" hizmetler de sunar.


Gözde Gözsel: Gizem'in annesi. Gizem'in ikizi gibi görünen, güzeller güzeli bir kadındır. Kızına, "kuzucuğum" der.


Gürel Gözsel: Gizem'in babası. Gizem'e, "fındıkkurdum" diye hitâb eder.


Bilge Tolon: Ulaş'ın eski sevgilisi.


Çağır Solmaz: Tankut Kule'nin güvenlikçibaşı.


Oya Kaygusuz: Muhâbir. Ağtunç Holding anayönetim biriminin, Alazköy'e taşınmasıyla; meslek yaşamını, buraya odaklar.


Özkan Oğuzhan: Tan Tankut'un tüm şirketlerinin; yazılım, donanım ve bilişim başuzmandır. 30'lu yaşların ortalarındadır. Otistiktir. İnsanlarla iletişim kurmakta, ne kadar güçlük çekiyorsa; bilgisayar uzmanlığı da, o kadar pekişkindir.Târih: 03.09.2014 Bölüm: Tasarım
Content Management Powered by CuteNews
Tankut'tan, Aysun'a Ezgiler...
Yeni sürüm:
O güzel başını, göğsüme yasla!
(Geçmesin günümüz, yasla!)
Düzenleme (ilk sürüm):
O güzel başını, göğsüme yasla!
(Geçmesin günümüz, yasla!)
Videolarımın tümünü, gönül rahât-
    lığı ile indirebilirsiniz.
    Ancak; herhangi bir ortamda ya-
    yımlamanıza, izin yok!


    Telif özgürlüklerim üzerine ->
My big love Aysun
(Avuçlarımda, sıcaklığın var!)
Ulaş'tan, Gizem'e Ezgiler...
Ancak aktarımı, Tan Tankut'un sesinden dinleyeceksiniz.

Güfteyi de, buradaki öykülerden birinde okuyabilirsiniz.

Bestenin ikinci sürümü:
Yâr mı tatlı; sanrın mı?
  Kapldım Yeşilgöz'e!
(İntizâr)
Tasarım
© Erol Sürül | Ağbağımın tüm hakları, bende saklıdır.