Tasarım
Figürler


Öykü dizimde, bulunması öngörülen figürler:


Kesintisiz, tüm bölümlerde, perde alan figürler

Gizem Gözsel

Yaşı, 30'una yaklaşmıştır. Ardı-ardına, kimyâ ve biyoloji eğitimlerini tamamladı. Varlıklı bir anne-babanın kızıdır. Bundan ötürü, hızlı bir biçimde, para kazanmak yerine, eğitimini, sürekli pekinleştirmeyi yeğledi. Bir gün, kalabalık kentleri sorgulamaya başlar. Biyoloji tahsilini de bitirdikten sonra, babası, ona, Alazköy'de, bir ay sürecek, bir tâtil armağan eder. Alazköy'e ayak basmasıyla, yaşam akışı, tümüyle değişir. Çünkü Gizem, Tankut'la tanışır; onun da tenıklığında, gizemli bir özelliğini keşfeder. Zâten ilk günlerde, Alazköy'e yerleşmesi, belli olmuştur. Ayrıca Aysun Ağtunç ile tanışır; ve iki kafadarın arasında, kopmaz bir bağ oluşur.


Tan Tankut

50. yaşını, kısa bir süre önce kutlamıştı. Sınırları bilinmeyen bir mâlî zenginliği vardır. Son derece açıkgönüllü ve ağırbaşlıdır. Gösterişi ve abartıyı, hiç sevmez. İş günlerini, yazıhânesindeki piyanoda, bir parça çalıp, şarkı söylemekle başlar. Hem ciddî, hem de delidolu ve delidolu bir kişiliktir. Ne zamân, bir şakayla, çevresini gülücüklere boğacağı, önceden bilinemez. Sözkonusu, 'aşk' olunca, son derece erkildir. Zamânla, Gizem'in serüvenlerinin de organizatörlüğüne bürünür.


Aysun Ağtunç

50'sine merdiven dayamış, dinç ve güzel bir işkadınıdır. Ömrünün geri kalanını, hem az stresli, hem de doğayla iç-içe yaşamaya, karar verir. Öncelikli olarak, bu nedenle, Alazköy'e gider; ve yolları, Tan Tankut'la kesişir. Aysun, Tankut'un şefkât dünyâsına, aslâ tanıklık etmeyecektir; o, Tankut'un, salt sert yanını bilecektir. Tankut'un yazıhânedeki, gizli piyano odasının varlığını, aslâ bilmeyecektir. Alazköy'e varışının ertesi sabâhı, yeni cân dostu, Gizem ile tanışır.


Ulaş Uzer

Ulaş da 30'una yaklaşmıştır. Avukattır. Son olarak, büyük bir hukuk bürosunda çalışmıştı. Ama büyük kentlerin, gergin yaşam tarzı, onu da bunaltmıştır. Artık sükûnet istiyordu. O da, Alazköy'e doğru yol alır. O da, Gizem, Aysun ve Tankut'la tanışır; dünyâsı, tümüyyle değişir; Gizem sâyesinde, kendisinde, yeni bir kişilk yapısı keşfeder.


Sıklıkla, perde alan figürler

Tanıl Tuğbay

40'lı yaşlara, merdiven sarkıttı. Tan Tankut'un, kişisel asistanıdır. Aynı ânda şoför, asistan postacı ve bahçıvanı ve tek korumasıdır. Her tür kılığa girer. Bukalemun gibidir. Bâzen de, Gizem Gözsel'e yardım edecektir. Muâzzam bir hâfiyedir, ama, Aysun ve Ulaş gibi, o da, Gizem Gözsel'in "özel yetenekleri"ni, hiç bir zamân bilmeyecek.


Işıl Idır

30'lu yaşların ikinci yarısındadır. Tan Tankut'un sekreteri ve giz saklayıcısıdır. Tankut hakkında, bilmediği, pek bir giz yoktur. O da, Tankut gibi, yüzünden, gülücükler eksik olmayan, ama gereğinde, ciddî, aynı ânda, biraz da delidolu bir kişidir.


Bigün Boğa ve Sevil Sekmen

50'li yaşlardaki Bigün Boğa -aslında diplomalı sosyologdur- ve 20'li yaşların, ortalarındaki Sevil Sekmen, -aslında diplomalı biyologdur-, Tankut'un ev işleriyle ilgilenirler. Onlar da, Tanıl Tuğbay gibi, "evin reisi"ne, gönülden bağlıdırlar. Üç kişiden oluşan "ev halkı", üst kattaki "müştemilât"ta yaşarlar; orada, her birinin, küçük birer dâiresi vardır.


Deniz Düşel

40'ında bir kadındır; ve Alazköy Belediye Başkanı'dır. Tan Tankut'un da desteği ile, Alazköy'ü, en üst refâh düzeyine getirmiştir. Siyâsî râkipleri bile, onu sever. İyi gönüllü ve içtenliklidir. Eğitimini aldığı mesleğinde, doktorasını bile yapmıştır. Ama insan sevgisine yenik düşmüş ve siyâsete girmiştir. Bilhassâ güzelliği ile, dikkatleri üzerine çeker; bir gülümseyişiyle, güneşler doğar.


Hun

Tan Tankut'un, çihuahua türü köpeği. Genelde, evde, ev halkının koruması altındadır. Ama ara-sıra, yazıhâneye de getirilir. Tankut'un, sâdık bir yoldaşıdır. Çok sevimli ve eğlendiricidir.


Özkan Oğuzhan

Tan Tankut'un tüm şirketlerinin yazılım, bilişim ve donanım başuzmandır. 30'lu yaşların ortalarındadır. Otistiktir; insanlarla, iletişim kurmakta, ne kadar güçlük çekiyorsa, bilgisayar uzmanlığı da, o kadar pekişkindir.

İş yeri: Tankut Kule'nin onaltıncı katındadır.


Belirli aralıklarla, perde alanlar

Duygu Dağbayır: Kıran Kafe'de, yöneticisi, şef barmeni ve garsonlardan biridir. Kıran Kafe'nin başarısı, onun emeklerinden kaynaklanır.


Uğur Uğursoy: İşyeri, Dereboyu Mahallesi'nin ve Alazköy kentinin en güney uçundaki Sanâyi Yerleşkesi'ndedir. Bahçe bakım ve peyzaj alanlarında, uzman bir şirketin sâhibidir. Ayrıca Tankut'a, kimi "özel" hizmetler de sunar.


Gözde Gözsel: Gizem'in annesi. Gizem'in, ikizi gibi görünen, güzeller-güzeli bir kadındır. Kızına, "kuzucuğum" der.


Gürel Gözsel: Gizem'in babası. Gizem'e, "fındık kurdum" diye hitâb eder.


Bilge Tolon: Ulaş'ın eski sevgilisi.


Çağır Solmaz: Tankut Kule'nin güvenlikçibaşı.


Oya Kaygusuz: Muhâbir. Ağtunç Holding anayönetim biriminin, Alazköy'e taşınmasıyla, meslek yaşamını, buraya odaklar.


Yalnızca adı geçen figürler

Sibel Yetiş: Tankut Şirketler Kümeleri'nin insan kaynakları üst yöneticisi.

Olgun Şensel: Alazköy'de, yazıhâne açan ilk avukat.

Tunç Ağtunç: Aysun'un, ölmüş babası.

Aysel Ağtunç: Aysun'un, ölmüş annesi.Târih: 03.09.2014 Bölüm: Tasarım
Content Management Powered by CuteNews
Tasarım
© Erol Sürül | Sitemin, tüm hakları saklıdır.